ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הייטק וטכנולוגיה 
פרויקט מיוחד: 17 יזמים ואנשי הייטק ממליצים על 17 ספרים שהשפיעו עליהם 

פרויקט מיוחד: 17 יזמים ואנשי הייטק ממליצים על 17 ספרים שהשפיעו עליהם

 
הייטק וטכנולוגיה |
 

מטולסטוי ועד סטיב ג'ובס: לכבוד שבוע הספר העברי שנפתח השבוע, ביקשנו מ-17 יזמים ואנשי הייטק לשתף אותנו עם הספרים שהשפיעו עליהם הכי הרבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אמיר אליחי, מנכ"ל ומייסד ריפורטי, סטארט אפ שפיתח אפליקציה המייעלת את שיחות החירום עם גופי ההצלה
ספר: "סטיב ג'ובס" מאת וולטר אייזקסון

 

"האוטוביוגרפיה של סטיב ג'ובס מביאה איתה סיפור שמלווה אותי ביום יום, בעיקר ברגעים של לקיחת החלטות בחיי האישיים והמקצועיים. כשלמדתי בניו-יורק לימדו אותנו שהעולם נחלק ל-2 סוגי אנשים: 'Specialists' - טובים מאוד במשהו אחד, או 'Generalists' כאלו שיודעים קצת מהרבה דברים. סטיב ג'ובס היה אדם מיוחד. הוא היה Specialist בכל תחום בו בחר להתעסק. הוא הבין בפיתוח, בניהול מוצר, בעיצוב, תוך יכולת נדירה לרדת ולהבין את הפרטים הקטנים, לשאוף למצוינות ללא פשרות ולהביא את החברה שלו להיות זו שממוקמת בראש פירמידת החברות בעולם. החשיבה מחוץ לקופסא שלו 'גרמה' לו לנבא איך ייראה העתיד, איך נצרוך מידע, ממה יורכבו המכשירים הבאים ואילו תכנים נצרוך בהם. חשיבה זו גרמה למהפכה שלכולנו נראית היום כטבעית ביותר. אוטו-דידקטיות, הבנה מהירה, ירידה לפרטים, שאיפה למצוינות וחוסר סובלנות לפשרות הם אלה שהביאו אותו לבנות ולנהל את החברה הכי טובה בעולם. המציאות עדיין מוכיחה לעולם כמה זה השתלם".

 

 

 

 

 
 
 

מנכ"ל PicScout אורי לביא
ספר: "Smarter Faster Better: The Transformative Power of Real Productivity" מאת צ'ארלס דויג


"כשמו כן הוא - הספר הזה בא ללמד אנשים וחברות כיצד להיות חכמים יותר, מהירים יותר וטובים יותר. הסופר, צ'ארלס דויג, הוא כתב ותיק ומכובד בניו יורק טיימס שאף זכה בפוליצר, ובספר הזה מנסה להבין למה יש אנשים וארגונים שהם יותר יעילים מאחרים. בניגוד לספרים אחרים בז'אנר הזה, דויג מכסה את הנושא בצורה קלילה, ברורה, עם דוגמאות אנושיות מתחומים שונים - ועם זאת הכל מעוגן סביב עקרונות והסברים מתחום הפסיכולוגיה, מדעי המוח וכלכלה התנהגותית.

 

"העיקרון המנחה הוא שיותר חשוב להבין איך אנחנו חושבים מאשר מה אנחנו חושבים. מה הכוונה? דויג מסתכל על גוגל למשל כדוגמה. במשך 4 שנים הם חקרו כיצד עובדים הצוותים המצליחים ביותר, והמסקנה שלהם הייתה שיותר חשוב כיצד הצוות מתנהל ומתקשר מאשר מי נמצא בו. או למשל דוגמה נוספת, הוא מספר על משבר מאחורי הקלעים של הסרט 'לשבור את הקרח' של דיסני, ואיך ניהול נכון של אותו משבר הביא לאותה פריצת דרך יצירתית שבסופו של דבר הפכה אותו לאחד הסרטים המצליחים בכל הזמנים. מה שיפה לראות זה שהעקרונות בספר יכולים להיות רלוונטיים לכל תחום בחיינו, ולסייע לכל אחד מאתנו להיות חכם יותר, מהיר יותר ופשוט מאוד - טוב יותר".

 

 
 

ענבר כרמל, מנכ"ל ויזמית הסטארטאפ Infime, המאפשר מדידה של הלבשה תחתונה באופן וירטואלי באמצעות מודל תלת מימדי.

ספר: "לפרוץ קדימה" מאת שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק

 

"רכשתי את הספר כשיצא בעת שהות בארה"ב, וקראתי אותו כשהייתי בצומת דרכים בקריירה, בדיוק במעבר מעולם עריכת הדין לעולם היזמות. סנדברג בספרה על נשים והרצון להנהיג, מדברת על חסמים פנימיים של נשים קרייריסטיות כמו למשל חוסר ביטחון עצמי, דיבור שקט, פחד בהשמעת דעה, יחד עם חסמים חיצוניים שמקשים על התקדמות בקריירה ביחס לגברים. בספר דנים בבעיה הכאובה של נשים בתפקידים בדרך למשרות ניהול, והיא מתארת עובדות ומקרים שליוו אותה לאורך הקריירה שלה עוד מהימים בהם היתה סטודנטית. אהבתי את האופי והטון בו הספר כתוב, הוא לא ספר בעל עמדות 'פמיניסטיות רדיקליות' אלא מעורר מחשבה אצל הקורא/ת לגבי שאיפות אישיות, מקצועיות ומשפחתיות ודרכי התמודדות פרקטית של נשים עם הצלחה עסקית.


"פרק בספר נפתח בשאלה 'מה הייתן עושות אם לא הייתן מפחדות?'. אני בחרתי להתעמת עם השאלה הזו באמצעות עשייה, להכס לעולם היזמות ולהקים סטרטאפ. כך יצרתי את משרת הניהול לעצמי, תוך כדי התמודדות עם הרבה אתגרים, בעולם בו אחוז היזמות הוא 3% מסך היזמים. אני חושבת שכולנו צריכות לשאול את השאלה הזו בכל בוקר גם בהקשר של החיים המקצועיים והאישיים".

 

 
 

רע קורנבליט, מנכ"ל ASUS בישראל

ספר: "צבע המים" של ג'יימס מקבריד

 

"נהניתי מאוד מהספר 'צבע המים' של ג'יימס מקבריד. מדובר בספר מקסים ומרגש של יחסים בין בן לאימו. מדובר בשיר הלל של בן לאימו. האם האלמנה, אשת חיל, שגידלה באומץ את שנים-עשר ילדיה כהי העור, מתכחשת למוצאה, והצליחה, למרות הדלות בה גדלו בברוקלין השחורה, להפוך את כל ילדיה לבעלי מקצועות ובוגרי אוניברסיטאות. אני מאוד מתחבר לספר כי הוא מדבר על הצלחה כנגד הסיכויים, שחייה כנגד הזרם, כהה עור יהודי בן של לבנה שחי כחריג בתוך עמו.
הספר השפיע עליי כי גם אני עזבתי את החממה של הקיבוץ, הלכתי נגד הזרם והצלחתי בעבודה קשה".

 

 
 

לירן מיוסט, משנה למנכ"ל וסמנכ"ל אסטרטגיית מוצר בחברת Como, המפתחת פתרונות טכנולוגיים להגברת מכירות ושימור לקוחות נאמנים בקרב רשתות קמעונאיות

ספר: חיידקים, רובים ופלדה / ג'ארד דיימונד


"קצב מהיר ולו"ז עמוס הם לרוב חלק בלתי נפרד מהבחירה באורח חיים יזמי. גם עבור אוהבי הספרים שבינינו, מאפיינים אלו עשויים להוביל לצמצום דרמטי בזמן הפנוי לקריאה או לכל הפחות לגרום לכך שיופנה לתחומים מקצועיים ממוקדים יחסים, דוגמת קטגוריית ספרי ניהול ויזמות לסוגיהם. למרות זאת, ואולי דווקא בשל כך, בחרתי להמליץ על ספר שאינו חבר טבעי במשפחה זו. 'חיידקים, רובים ופלדה' מביא מבט היסטורי רחב היקף על התפתחות החברה האנושית, שבמרכזו השאלה מדוע ידה של התרבות והטכנולוגיה האירופית הייתה על העליונה מול חברות אדם רבות אחרות. הספר שוזר בהצלחה תחומי דעת מגוונים (היסטוריה, גאוגרפיה, ביולוגיה, חקלאות, בלשנות ועוד) ומשיב באמצעותם על שאלת היסוד שהציב.

 

"על אף שלא מדובר בספר קליל, הוא מאוד מומלץ לקריאה ובוודאי מניע את גלגלי המוח בכיוונים רצויים. מעבר להנאה ולסקרנות המחשבתית, היזמים שבינינו יכולים להפיק ערך מאופן הניתוח והחשיבה 'מחוץ לקופסא' שמאפיינת את הספר ונדרשת לא אחת גם מאיתנו היזמים. ואולי, טמון ערך נוסף גם בהקבלה אפשרית בין התזה המוצגת בספר להצלחתן של חברות עסקיות אחדות אל מול כישלונן של אחרות".

 

 
שרון חן, מנכ"לית AYEKA: מתחם חללי עבודה בתל אביב
 שרון חן, מנכ"לית AYEKA: מתחם חללי עבודה בתל אביב   צילום: יח"צ 
 

שרון חן, מנכ"לית AYEKA: מתחם חללי עבודה בתל אביב

ספר: "דברים שהלוואי שידעתי בגיל 20" מאת טינה סיליג

 

"סיליג, מרצה ומנהלת תכנית היזמות הטכנולוגית בסטנפורד, כתבה את הספר על בסיס קורס שהיא מעבירה. אחד הציטוטים שהכי התחברתי אליהם הוא שהגישה היא אולי הגורם שקובע יותר מכל גורם אחר מה נוכל להשיג. ממציאים אמיתיים מתמודדים עם בעיות באופן ישיר, והופכים הנחות יסוד מקובלות על ראשן".

 

 
 

נתי אברהמי, מנכ"ל חברת טלדור

ספר: "שתיים דובים" מאיר שלו

"אני קורא מושבע ותמיד תמצאו אותי עם ספר בתיק. ספרים בשבילי זה כמו סדרות טלוויזיה בשביל אחרים. בספרים אני מוצא הנאה ורוגע. משום כך אין ספר אחד ששינה את חיי, אבל ספרים רבים השפיעו עליי. ניתן למנות כדוגמא את ספרי מאיר שלו, החל מהמוקדמים כמו רומן רוסי ועשו וכלה באחרונים כמו שתיים דובים, שלוקחים אותי לעולם אחר של ארץ ישראל הישנה והטובה ובעברית קסומה".

 

 
 

יובל נחמן, סמנכ"ל מוצרים בחברת Clicktale

ספר: "The Advantage" של פטריק לנציוני

 

"מדובר באחד מספרי הניהול שהכי השפיעו עליי. ארגונים אסטרטגים וחכמים נכשלים לעתים קרובות משום שההנהלה שוכחת להתמקד בחלק האנושי ולבנות ארגון בריא. בריאות אירגונית מתחילה בהנהלה: קבוצה מגובשת של אנשים שלא מפחדים מעימותים, אך מחויבים אחד לשנייה ולארגון כולו. הקבוצה מסכימה על העקרונות כגון - מה מייחד את הארגון, איך עלינו להתנהג? איך נצליח ומה חשוב לעשות עכשיו? העקרונות הללו בכל ארגון יוצרים בהירות ושקיפות. כל האנרגיה לאחר מכן מושקעת בתקשור ותחזוק של העקרונות, בכל הרמות. נכון, זה לא קל, ודורש משמעת רבה והשקעה בדברים שאף פעם אין להם זמן לכאורה, אבל אין ספק שבעידן הנוכחי זו דרך נכונה ליצור ולשמר תרבות אחודה, ולהדק את השקים בין מגוון של אנשים שחותרים לעבר מטרה משותפת לאורך זמן".

 

 
 

מקס בלובנד, מייסד APPSVILLAGE

ספר: "ר׳ אשר" מאת יאיר וינשטוק

 

"ספר שהשפיע עלי מאוד הוא גם ספר ששינה את חיי, 'ר׳ אשר' של הסופר יאיר ויינשטוק. זהו ספר המביא סיפורים מחייו של הרב אשר פריינד. ספר זה שינה את חיי בזה שהוא נוטע בך את ההבנה שאין דבר גבוה וחשוב יותר מאהבת ישראל ונתינה איש לרעהו".

 

 
 

שגיא דודאי, סמנכ"ל בכיר למחקר ופיתוח ב-VONAGE ישראל

ספר: Elite Minds: How Winners Think Differently to Create a Competitive Edge and Maximize Success של ד"ר סטאן בהאם

 

"המחבר הוא פסיכולוג ספורט ומנטור של ספורטאים מהטובים בעולם. בספר הוא לוקח דוגמאות סופר מעניינות מתחום הספורט המקצועני ומדגים באמצעותם את תהליך החשיבה של ספורטאים ברמה הכי הגבוהה שיש ואיך אפשר ליישם את תהליך החשיבה הזה לניהול ולהנעה של אנשים ברמה הכי גבוהה שיש".

 

 
 

יניב שריון, מנכ"ל Exit Valley - פלטפורמה למימון המונים

ספר: "מותו של איוון איליץ" של לב טולסטוי

 

"אחד הספרים שהכי השפיעו עלי היה 'מותו של איוון איליץ' של לב טולסטוי (איכשהו יצא שאני מתחבר לספרות הרוסית). הספר שפורסם בשנת 1886 מתאר את חייו של איוואן איליץ, פקיד רוסי, אשר נמצא (כמו רבים מאיתנו) במרדף אחר קריירה, נכסים ומעמד. במהלך הדרך הוא מתחיל לפקפק בערכי המוסר של הבורגנות הרוסית ובדרך בה הוא בחר, עד שהוא מחליט לעשות את הדבר האמיתי היחיד שנשאר לו. הספר תפס אותי בעיצומה של קריירה מוצלחת באחד מבתי ההשקעות המובילים בארץ וסייע לי לקבל את ההחלטה שצריך לשנות. שווה לקרוא!".

 

 
 

דנה הלפרין, מייסדת ומנכ"ל WeDo

ספר: "שוגון" מאת ג׳יימס קלאוול

 

"זהו סיפור מדהים וסוחף על מפגש בין שתי תרבויות שלמרות שהן כל כך שונות, עם דעות קדומות מאוד חזקות ושליליות האחת על השנייה, בסופו של דבר לא רק מקבלות זו את זו אלא גם לומדות להעריך הערכה אמיתית ועמוקה האחת את השניה. הסיפור מדגיש את ההבדל בין המוסר המקובל, שכל תרבות מאמצת ומקדשת, לעומת המוסר האוניברסלי האמיתי שקיים בבני האדם ומכיל ערכים אנושיים חוצי תרבויות ושפות".

 

 
 

רונן פישר, מנכ"ל- משותף, חברת CodeOasis, בוטיק תוכנה הפועל בשיתוף עם חברות מהגדולות במשק

ספר: מלכוד 22 של ג'וזף הלר

 

"הספר היה החיבור הראשון שלי לסרקזם ולאבסורד. מצד אחד תקופת מלחמה ושילוב של אינטרסים כלכליים ברמת האיש הפשוט על צרכיו הבסיסיים בחיי היום-יום, ומצד שני מערכת בלתי אפשרית של תנאים שכל עניינה הוא להיות שם ולהתקיים בזמן שאלה שמנהלים את העולם משחקים במשחק אחר. הספר גורם לך להבין שבסופו של דבר כולנו כלי משחק במציאות שגדולה מאיתנו ומונעת על ידי גורמים בעלי אינטרסים גלובליים. מציאות שבה עדיף לכל אחד ואחד מאיתנו לעסוק, אולי במידה של ציניות ואינטרס אישי, ביום-יום הפרטי".

 

 
 

אנטון גולדשטיין, מייסד ושותף בחברת זיפי

ספר: "הגן האנוכי" של ריצ'רד דוקינס

 

"אני מאוד התחברתי לספר 'הגן האנוכי' של ריצ'רד דוקינס. הספר מסביר חלק מהדברים מחיי היום יום שאנחנו לוקחים כמובנים מאליהם ונותן השקפה אחרת והסבר מדעי מפתיע, אך מבוסס על התופעות כמו אהבה, אלטרואיזם, הורות ועוד. ההשלכות של הספר הן מרחיקות לכת. אם לקחת את קו המחשבה של המחבר למקומות אחרים, אין ספק שניתן להגיע לתובנות מדהימות על האופן שבו העולם שלנו עובד".

 

 
 

רבקה אילן, מנהלת מרקום בקבוצת קונסיסט (Consist)

ספר: Essentialism מאת גרג מקיואן

 

"ביקשתי מחבר טוב להמליץ לי על ספר. הוא שאל אותי מה אני רוצה לקרוא ועניתי שאני רוצה לקרוא ספר 'ממש ממש טוב'. הוא המליץ לי על Essentialism - הזמנתי את הספר באותו רגע ופשוט נסחפתי. הרגשתי שזה בדיוק מה שהייתי צריכה כדי לעשות סדר בבלאגן שהיה לי בראש. החיים לפעמים כל כך עמוסים, יש מאיתנו הרבה ציפיות, במקרה שלי הציפיות להספיק להגיע להישגים בקריירה לצד ניהול תקין של חיי משפחה. זה לפעמים נראה בלתי אפשרי להספיק את הכל ולהכיל את הכל.

 

"הספר הזה מראה את הדרך ליעילות טהורה, להבין מהם הדברים שאנחנו באמת צריכים להתרכז בהם בתוך כל הרעש של החיים וריבוי המשימות. זה לא ספר על איך לנהל את הזמן אלא שינוי של סטייט אוף מיינד. הספר נותן את הכלים להבחין מהם הדברים שבאמת חיוניים לנו ובמה כדאי לנו להתרכז כדי להפיק את המיטב מהמאמצים שלנו, ובעיקר להתרכז בלקחת שליטה על מה שאנחנו בוחרים להתרכז בו ולהשקיע בו מאמצים במקום לתת לאחרים, או פשוט לחיים להכריע עבורנו, כך שבסופו של דבר, אנחנו נתרכז בפחות משימות אבל נשיג כל כך הרבה יותר".

 

 
עומר מויאל, סמנכ"ל הפיתוח העסקי של אפליקציית Winni
 עומר מויאל, סמנכ"ל הפיתוח העסקי של אפליקציית Winni   צילום: יח"צ 
 

עומר מויאל, סמנכ"ל הפיתוח העסקי של אפליקציית Winni המתמחה בפיתוח משחקי תוכן חווייתיים במובייל

שם הספר: "פרה סגולה - לבלוט כדי להצליח" מאת סת' גודין

 

"פרה סגולה הוא ספר שעזר לי לחשוב מחוץ לקופסא. אחרי שרואים פרה אחת, שתיים או עשר - פרות מתחילות לשעמם. לעומת זאת פרה סגולה היא משהו אחר. וויני מייצגת את הדבר השונה, שמנוגד לאינטואיציה אך בכל זאת מרתק, מושך אך לא יאמן. בכל יום צרכנים פוגשים את הפרסומת המשעממת מעבר לפינה, עם וויני הם פוגשים ריגוש וחוויה בדיוק כמו עם הפרה הסגולה...".

 

 
 

מיכה בריקסטון, מייסד ומנהל מו"פ של חברת Chorus.ai

ספר: "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד" מאת ד"ר סטיבן קובי

 

הספר הוא מדריך פרקטי אך גם רוחני להתנהלות אפקטיבית בעסקים ומעבר לכך - יצירת מערכות יחסים בעלות משמעות. כל פרק בספר עוסק בהרגל אחר שאימוץ שלו מרחיב את עומק ורוחב ההשפעה שלאדם יש על חייו. שלושת ההרגלים הראשונים עוסקים במערכת היחסים שבין אדם לעצמו: "הרגל הפרואקטיביות" - נטילת אחריות ליצירת המציאות של עצמנו, הרגל "סוף מעשה במחשבה תחילה" העוסק במשמעות העמוקה של המעשים שלנו בראי החזון שלנו לחיים שלנו, והרגל "עשה ראשית את הדבר הראשון" - העוסק בתעדוף של משימות לאור החזון והערכים שלנו. החלק השני של הספר עוסק במערכת היחסים שבין אדם לסובבים אותו, ומתמקד בכך שאמפתיה, חמלה, ובניית אמון הם בין הנכסים היקרים ביותר שיש לאדם בכלל, ולמנהל בפרט. גילוי נאות: מעולם לא סיימתי את הספר, לא מפני שהוא ארוך או קשה או משעמם מדי, אלא מפני שאני רואה בו "מדריך חי", ואני מתעתד להגיע לפרקים הרלוונטיים כשאהיה בשל ומוכן לשיעורים שלהם.

 
 

אורי סגל, מנכ"ל MUGO, אפליקציית מוזיקה חברתית

ספר: "סטיב ג'ובס" מאת וולטר אייזקסון

 

"כיזם של אפליקציית מוזיקה ואספן של מוצרי אפל לדורותיהם, הביוגרפיה אותה כתב וולטר אייזקסון על מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס השפיעה עלי רבות. את הספר עצמו קיבלתי ממר וולטר אייזקסון ובחתימתו. כמה אנקדוטות מעניינות אותן ניתן לחוות במהלך הקריאה: ג'ובס ויתר על ניתוח מציל חיים מכוון שהאמין שמחלתו תיעלם בכוח מחשבותיו, ג'ובס היה שברירי מצד אחד אך מאוד מרושע וצעקן, עצם היותו מאומץ השפיע רבות על חייו ולמרות שמדובר בבן אדם עשיר מאוד, ג'ובס רצה לחיות את חייו כמו בן אדם רגיל לגמרי, היה לו בית רגיל, בלי גדר או שומרים.

 

"יזמות משולה לרכבת הרים מטורפת, ישנם ימים טובים וישנם ימים בהם אתה שואל את עצמך "למה אני צריך את כל זה". יזמות משפיעה על החיים בצורה אגרסיבית, על מצבי הרוח, על הסובבים אותך ואפילו על הבריאות... ולהיכנס למוחו ולחייו של ג'ובס זו חוויה מרתקת לחיוב ולשלילה. אני ממליץ לכל יזם לקרא את הספר".

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by