בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בעולם 
גולדן סטייטמנט: 5 הערות על האליפות של הווריורס 

גולדן סטייטמנט: 5 הערות על האליפות של הווריורס

 
בעולם |
 

ההקרבה כערך עליון, תצוגת האימון של סטיב קר, הפייט הענק של לברון, ושאלת הטרייד של קווין לאב שחוזרת ועולה • טור לסיכום האליפות של אחת הקבוצות הגדולות בהיסטוריה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1. הכל התנקז בסופו של דבר לשחקן ההוא, שצמח יחד עם רכז מוכשר וכריזמטי, ואז הבין שככה לא ייקח אליפות - ויתר על כסף, עשה צעד שידע שיהיו שיתפסו כלא פופולרי, ועבר מערבה עד שהגיע לגולדן סטייט.

 

קווין דוראנט? כן, גם אליו נגיע. אבל אנדרה איגודאלה עשה זאת קודם.

 

נכון שאין מה להשוות בין המקום שבו היה דוראנט ערב המעבר מערבה לבין זה שבו היה איגודאלה, אבל לעוזר המאמן מייק בראון, עוד אחד שהצטרף רק בקיץ האחרון לגולדן סטייט, היה חשוב להדגיש בעיצומן של החגיגות: "כשסטיב קר הצליח להביא את אנדרה איגודאלה, שהיה פותח בחמישייה של 29 קבוצות אחרות, ושכנע אותו לעלות מהספסל, שם זה התחיל".


>> כך זה קרה: האליפות השנייה בשלוש עונות של גולדן סטייט


 
אנדרה איגודאלה מגולדן סטייט נגד קליבלנד במשחק 5 בסדרת הגמר 2017
 אנדרה איגודאלה מגולדן סטייט נגד קליבלנד במשחק 5 בסדרת הגמר 2017   צילום: רויטרס 
 

איגודאלה היה האיש שאמור לסחוב את פילדלפיה בעידן שאחרי אלן אייברסון, אבל עול הציפיות היה גדול על מי שכונה אז "The Other A.I". הוא אמנם הוביל את הליגה בדקות משחק בעונת 2008/09, עונת הרוקי של דוראנט, אבל היה די ברור שהוא לא מספיק מנהיג ולא מספיק קולע כדי לקחת קבוצה על הכתפיים עד הפסגה. אז הוא הבין שגם תפקיד משני יכול להיות מתאים, בקבוצה הנכונה. כשהוא שוכנע להגיע לווריורס, הונחה אבן הפינה לעידן סטיב קר: שם המשחק הוא הקרבה.

 

כל העונות האלה, בהן שיחק יותר מ-3,000 דקות - חמש עונות רצופות כאלה היו לו, היחיד מאז איחוד הליגות ב-1976 עם נתון כזה פרט לשון מריון (שעשה זאת 6 עונות ברצף) - מכבידות עליו עכשיו. לפלייאוף הנוכחי הוא הגיע קצת חבול ומדדה, עם פציעה בברך. עד סדרת הגמר הוא עמד על 3 מ-27 מעבר לקשת. לפנות בוקר הוא קלע שתי שלשות, אחת מהן קריטית ברבע האחרון, כשהקאבס תלויים לווריורס על הצוואר. ועדיין, יכול להיות שההגנה שלו על קיירי אירווינג, בריצה ששינתה את המשחק ברבע השני, היא זו שהביאה את התפנית האחרונה בדרך לאליפות.

 

 
 

 

2. לברון

 

השחקן החמישי בטיבו בגולדן סטייט היה בשיאו, בעיקר מכיוון שגולדן סטייט היתה זקוקה לו כדי לנצח. גם לו. אני לא זוכר קבוצה שהפסידה 4:1 בגמר ונראתה כל כך טוב. נכון שלקח לקאבס שני משחקים להיכנס לעניינים, אבל מאז משחק 3 זו היתה הסדרה עם רמת הכדורסל הגבוהה ביותר שנראתה ב-NBA בשנים האחרונות, אולי מעולם. או כפי שהיטיב להגדיר ביל סימונס, כבר אחרי משחק 3 -

 


 

לברון ישב בסופו של דבר על הפודיום, בידיים ריקות, כאשר הוא שליו ורגוע יותר מאשר בכל סדרת גמר אחרת בה הפסיד. הוא ידע שהשאיר הכל על המגרש, שאין בצד ההפסד הזה כתמים או נקודות שחורות או דברים שייאמרו לרעתו. אין שחקן שקלע יותר נקודות בממוצע למשחק, בסיטואציות של הדחה אפשרית, מאשר הבחור הזה. הוא סיים זה עתה סדרת גמר עם ממוצע טריפל דאבל, כשהוא קולע ב-56.4 אחוז מהשדה וב-39% לשלוש נגד ארבעה מהשומרים הטובים ביותר בליגה. אלה מספרים שפסיכי בכלל לדמיין אותם.

 

במובן מסוים, אם כן מחפשים משהו שיישב ללברון בראש, הוא אכל את הדייסה שבישל. בכל תולדות ה-NBA היו שושלות והיו קבוצות שקמות עליהן לכלותן, אבל לברון היה הראשון שבחר ליצור קבוצת כוכבים כזו בעצמו, כאשר חבר לווייד ולכריס בוש במיאמי, כדי להתנער מצילה העיקש של בוסטון. הוא קבע את הנורמה - כוכבים ג'סט וואנה הב פאן ואליפויות - ופילס את השביל שבו יצעד, שש שנים אחריו, קווין וויין דוראנט.

 

 

3. המאמן

 

דוראנט היה ה-MVP, אבל הקרדיט על החיבור של כל חלקי הקבוצה הזו הולך גם למאמן - שהפך לרביעי בהיסטוריה בלבד שזכה ביותר מתואר אחד, גם כמאמן וגם כשחקן. יכול להיות שהווריורס היו יכולים לקחת אליפות גם עם מייק בראון, ויש שיגידו גם שכדי לנצח במשחק נקודתי, בראון השמרני יכול להתאים יותר מאשר קר שחושב תמיד לטווח ארוך.

 

הגמישות המחשבתית של קר, שהועמדה למבחן מול היכולת הנהדרת של קליבלנד בשלושת המשחקים האחרונים, באה לידי ביטוי עם תצוגת אימון מרשימה במשחק החמישי. חוץ מעניין איגודאלה וההגנה על קיירי, הוא שינה את הרוטציה כך שדוראנט וקארי לא יישבו יחד על הספסל במחצית השנייה; הלך על מהלכי פיק'נ'רול ביניהם (ותודה לגיל שלי על התזכורת) על חשבון הנעת הכדור, כשזו לא עבדה; וגם ויתר על הפיל-גוד סטוריז של ג'אוייל מקגי ועל איאן קלארק, שהתקשו להסתדר בהגנה מול הקאבס, לטובת הקשיחות של דייויד ווסט והרוקי פטריק מקאו (איזה ביצים, לבנאדם שנבחר במקום ה-38 בדראפט). בסופו של דבר הוא הצליח לתת לכוכבים שלו מספיק מנוחה כדי שיישארו להם רגליים לחמש הדקות האחרונות, ואת זה טירון לו - גם מחוסר אופציות טובות יותר על הספסל - לא הצליח לעשות.

 

 
סטיב קר, מאמן גולדן סטייט ווריורס, בחגיגות האליפות
 סטיב קר, מאמן גולדן סטייט ווריורס, בחגיגות האליפות   צילום: גטיאימג'בנק/GettyImages 
 

4. לאב

 

שלוש שנים אחרי הטרייד שעשתה קליבלנד עם אנדרו וויגינס מול קווין לאב, עולה שוב השאלה האם פעלה נכון. צריך לקחת את השאלה הזו בפרספקטיבה ולבחון כמה דברים; אחרי הכל, לאב אמנם לא שיחק בגמר 2015 בגלל פציעה והיה מחוץ לעניינים ברוב גמר 2016, אבל אם לא משחק 7 אדיר שלו, הקאבס לא לוקחים אליפות, וגם בגמר הנוכחי הוא עשה כמיטב יכולתו. אם לא בקליעה אז בריבאונד, ולפעמים אפילו בהגנה.

 

אחרי הכל, מי שרצה את לאב בקליבלנד היה לברון ג'יימס. למרות שנדידת יבשות מתרחשת פעם במיליוני שנה, השינויים שעוברת הליגה בשנים האחרונות מטורפים. כאשר ג'יימס התקשר ללאב, רוי היברט והגובה שלו עוד היו מכריעים משחקים בגמר אזורי; היום אם אתה לא קולע שלשות, קשה לשרוד כשחקן פנים - ולאב עושה זאת מצוין, כולל 39% בגמר 2017.

 

מלבד זאת, נכון שוויגינס מראה במינסוטה פוטנציאל אדיר, אבל רק השנה השלשות התחילו להיכנס לו; האם הוא היה יכול להתפתח בקליבלנד לשחקן משמעותי כשהכדור נמצא 95% מהזמן בידיים של קיירי או לברון, בקבוצה שלחוצה לנצח עכשיו ואין בה מרווח לטעויות?

 

פרט לכך, הוויתור על וויגינס מצד המנג'ר דייויד גריפין, בסיועו האגרסיבי של לברון, היה מתוך אסטרטגיה מובהקת לבנות קבוצה שכל תכליתה לנצח ועכשיו. כתוצאה מכך, כמעט ואין לקבוצה הזו עתודות. אירווינג ותומפסון צעירים יחסית, אבל ג'פרסון, קורבר, ג'יי.אר סמית' ודרן וויליאמס, שחקנים מדראפט 2001-2005, יכולים לסחוב אותך רק עד למרחק מסוים. וכדי לנצח את המפלצת מגולדן סטייט, צריך להחליף אותם - ואולי להוסיף לצדם - רגליים צעירות יותר.

 

כאן, בהנחה שאי אפשר להחזיר את לאב לחנות ואת וויגינס הבשל יותר לאוהיו, זה הזמן של מחלקת הסקאוטינג לעבוד, ושל ההנהלה, עם גריפין (מסיים חוזה) או בלעדיו, לקחת הימורים על שחקנים צעירים וזולים שמשחקים בשני צדי המגרש. אי אפשר למצוא תשובה לקווין דוראנט - אבל הקאבס צריכים, במובן מסוים, למצוא גרסה משלהם לאנדרה איגודאלה.

 

 
סטף קארי מול קווין לאב. הטרייד על וויגינס עבד?
 סטף קארי מול קווין לאב. הטרייד על וויגינס עבד?   צילום: רויטרס 
 

5. הרוח והחומר

 

עכשיו זה זמן מצוין להשוואות, וכל מי שיגיד שגולדן סטייט 2016/17 היא הקבוצה הגדולה ביותר בהיסטוריה, יכול לבוא עם שורת טיעונים שקשה לסתור. איגודאלה, MVP של סדרת גמר ואולסטאר לשעבר, הוא השחקן החמישי בטיבו בסגל עם ארבעה מ-20 השחקנים הטובים בליגה, כולל שניים מהטופ-5. אלמלא תצוגת קליעה היסטורית של הקאבס, הווריורס היו יכולים לסיים את הפלייאוף המושלם הראשון. וכו', וכו'.

 

אבל מעבר לכך, אפשר להסתכל גם על דברים אחרים. על ההצהרות שהתמתנו - חוץ מפליטת הפה המטומטמת של דריימונד גרין, הווריורס כמעט ולא אמרו הפעם שטויות ערב משחק 5. על כך שהפכו את מושג ה"גלקטיקוס" הידוע לשמצה לקונספט שיכול לעבוד גם כשמוסיפים עוד כוכב לקבוצה שמלאה בכאלה. על סטף קארי, MVP של קבוצה שניצחה ב-73 משחקי עונה רגילה, שהסכים לזוז הצידה, לוותר על מעמד ה"אלפא דוג" ולחלוק בתהילה עם מישהו אחר. אם לא קארי, אם לא הרוח הזו, גם דוראנט לא היה מגיע. ואפילו אם היה מגיע, לא בטוח שהיה מצליח להשתלב כל כך חלק. עובדה, רק שלושה שחקנים זכו ב-MVP של סדרת הגמר בעונה הראשונה בקבוצתם, ודוראנט הוא הראשון שעושה זאת מאז מוזס מאלון ב-1983.

 

"לא אכפת להם מי מקבל את הקרדיט", אמר הבעלים בוב מאיירס בסיום. "הקבוצה שלנו ראתה את המסע של דוראנט וקיבלה אותו בזרועות פתוחות. לא כל הקבוצות היו נוהגות כך. זה נראה קל, אבל מגיע קרדיט לחבר'ה כמו קארי שקיבלו אותו כאן ואפשרו לו לזרוח. אם אתה רוצה לנצח, זה לא משנה מי קולע כמה. כשאתה עובר את מה שסטף עבר בשנה שעברה, אתה מבין מה חשוב".

 

כל זה היה חשוב ליוני 2017. עכשיו הזרקור עובר ליולי 2017. גם דוראנט וגם קארי יכולים להרוויח באזור ה-35-40 מיליון דולר לעונה, אבל אם יחליטו לקחת "רק" 25-30 מיליון (רחמים, באמת) כדי לאפשר להשאיר גם את איגודאלה ואת שון ליבינגסטון, יכול מאוד להיות שזו תחילתה של שושלת. ואם המורשת של שושלת גולדן סטייט תהיה ויתור על אגו למען תהילה קבוצתית, ואם בזכותה נראה עוד כוכבים שמוותרים על כסף וחוברים לכוכבים אחרים, ואם בזכותה נראה עוד קבוצות שמשחקות כדורסל כל כך חיובי ברמה כל כך גבוהה, הרי שהחותם שתשאיר החבורה המיוחדת הזו, ממפרץ סן פרנסיסקו, ירים את הליגה לגבהים חדשים - גם הרבה לאחר שאדי השמפניה יתפוגגו.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by