בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
המיעוט הגדול בעולם קם על צד שמאל - ואוהב את זה 

המיעוט הגדול בעולם קם על צד שמאל - ואוהב את זה

 
בארץ |
 

בימי הביניים האשימו אותם בכישוף, ברוסיה שלחו אותם לטיפולי המרה ובצבא הם מקבלים שעות ביציאה על הצדעה ביד הלא נכונה. עם זאת, אוכלוסיית השמאליים, המהווים 10% מתושבי כדור הארץ, לא היו רוצים להתחלף עם ימני. כעת, האיטרים הישראלים חוגגים את תכונתם הייחודית, ויערכו מפגש ביום השמאליים הבינלאומי: "יש בינינו אחווה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

לפני מספר שנים קנה יותם זיו (28) ספר: "שמאל טוק - המיעוט הגדול בעולם". "יש בספר ציור של אדם הולך, ואומרים ששמאליים יראו שהוא עולה וימנים שהוא יורד", הוא מספר, "הבנתי שיש פה משהו. ניסיתי לבדוק את הנושא ולא גיליתי הרבה. השנה החלטתי שיש מה ללמוד".


המומחית שאיתר זיו הייתה אלונה ריבלין אבניר, ירושלמית שעברה לתל אביב וחוקרת את הנושא זה 15 שנה, וגם ביימה סרט על הנושא. "בתחילת שנות האלפיים הייתי במסלול לדוקטורט והחלטתי לעשות סרט בינלאומי שיהיה חלק מזה, וחיפשתי נושא", היא מפרטת, "בעלי הציע לעשות סרט על שמאליים והסרט עסק במיעוט הזה - איטרי יד ימינם. הם נמצאים בכל עם, עדה, דת ומגדר - והם מוקצים".

 

כתבות נוספות בחדשות 10:

חשד לפיגוע בצרפת: רכב פגע בשישה חיילים בפרברי פריז - ונמלט

ה"חץ 4" יוצא לדרך: משרד הביטחון החל לפתח את הדור הבא של מערכת היירוט

פרסום ראשון: הנאשם ברצח מיה גורן בבת ים כשיר לעמוד לדין


החיים של השמאליים באמת מורכבים יותר. גם כותב שורות אלו משתייך למיעוט הגדול בעולם שנמצא בכל מקום. ללמוד נהיגה ברכב עם הילוכים היה סיוט, בצבא ביקשתי מהחיילים שלצדי לפתוח עבורי את קופסאות השימורים במנת הקרב, כי להחזיק פותחן ביד החלשה זה בלתי אפשרי. כשיושבים לאכול תמיד אני ממהר לתפוס את פינת השולחן, שם לא אנהל קרב מרפקים עם מי שיושב לידי.


"אין משהו מהותי כיום שמגביל אותי", מוסיף זיו, "אבל יותר קשה לי למזוג מפינג'אן. כשאני מכין קפה לחברים, אני מתרחק בשביל למזוג. גם להשתמש במספריים קשה לי".


"שמאליות נחשדו שהן מכשפות בימי הביניים, אנשים ברוסיה הקומוניסטית עברו טיפולי המרה, וגם איבדו עבודה כי לא יכלו לעבוד בפס ייצור", מסבירה ריבלין אבניר, "בארצות הברית היה מקרה של דוור שלא יכול היה לעבוד במיון המכתבים מכיוון שהסרט הנע היה מותאם לימנים, הוא פוטר ותבע את החברה. באנגליה פוטר שוטר שמאלי שדרשו ממנו להחזיק את הנשק בימין והוא סירב, גם הוא תבע".

 

 
"קשה לי להשתמש במספריים". זיו
 "קשה לי להשתמש במספריים". זיו   צילום: ללא קרדיט 
 

המקרים האלו הולידו את כנס השמאליים הראשון בעולם ב-13 באוגוסט 1976, ולראשונה יצויין היום גם בישראל. זיו, שיזם את המפגש, אומר: "אני רוצה לחגוג את העובדה שאנחנו שמאליים וגם לחקור מה זה אומר שאנחנו שמאליים. נאבזר את מרחב הכנס באופן שמתאים לשמאליים, נשחק בדברים מתאימים לנו כמו הורדות ידיים לשמאליים. יש כל מני השערות אבל זה לא בדוק. עכשיו הקמנו גם קבוצה בפייסבוק, כך מי שירצה לחקור אז יש מדגם ומאגר של אנשים כאלה. בקבוצה מצאתי גם 13 מתנדבים שיעזרו לי בהפקה ובתפאורה - שמאליים כמובן".


המחקר של ריבלין אבניר הביא אותה למגוון מסקנות: "חשוב להבין שיש סקאלה של שמאליות - מכאלה שלא יכולים לפתוח דלת בימין ועד כאלה שחזקים בשתי הידיים. מצאתי שהרבה שמאליים הם פורצי דרך, זה עניין של שאפתנות. בשורה התחתונה שמאלי מילדות נאלץ בעל כורחו להשתמש בימין כי גם משחקי ילדים נבנים להם, במיקום הכפתורים ועוד. הם צריכים לבקש ולדעת איפה לשבת בשולחן, וגם באוניברסיטה הם צריכם למצוא כסא מתאים. יעל ארד למשל היא שמאלית ואין ספק שהיא פורצת דרך בישראל".

 
 

ימני רגיל ושמאלי לא רגיל

שני שמאליים נוספים ופורצי דרך בעל כורחם הם רועי פתאל (34) ומור ספיר (26) שנפצעו בסופת שלגים בנפאל. פתאל איבד את ידו הימנית וספיר את אצבעות ידיו.


פתאל: "הייתי ימני רגיל, לא מיוחד בכלל. להתרגל ליד חדשה זה מאוד קשה, מאיפה אתה בא לכתוב אפילו אם אתה לא יכול. התאמנתי וזה מאוד מסובך. על להתרגל מחדש לכתוב אני אפילו לא מדבר, אבל גם שימוש במספריים ופותחן שימורים. חגורה אני שם הפוך".

 

 
"הייתי ימני רגיל, לא מיוחד בכלל". פתאל
 "הייתי ימני רגיל, לא מיוחד בכלל". פתאל   צילום: ללא קרדיט 
 

ספיר: "איבדתי את האצבעות בשתי הידיים ואני שמאלי מלידה. כשרועי הזמין אותי לקבוצה בפייסבוק, לא הבנתי מה הוא רוצה ממני. חשבתי שזו קבוצה של שמאלניים ואני לא אדם פוליטי". ספיר מספר כי בעבר היותו שמאלי הגביל אותו בלא מעט דברים: "בצבא הייתי צריך ידית של שמאליים לנשק, הסתבר שיש דבר כזה. גם התרמילים של התחמושת תמיד עפים לך לפנים. בעבר גם הייתי דתי והייתי צריך תפילין שמניחים על יד ימין".

 

היום ספיר מתנהל בעזרת שתי הידיים: "נשארה לי חתיכת זרת ביד שמאל שאין לי ביד ימין וזה נותן לי אפשרויות. כל החיים כיוונו אותי להיות ימני, כששיחקתי כדורסל כל הזמן עובדים על יד ימין אז הפכתי להיות ימני מבחינת כוח. מבחינת רגש אין ליד שמאל תחליף". היום ספיר מאמן בעצמו ומקפיד לעבוד עם החניכים על שתי הידיים. בנוסף הוא מטפס קירות וזכה במדליית כסף באליפות אירופה: "גם שם אני עובד במקביל עם שתי הידיים וזה עזר לי להישאר פעיל בשתי הידיים. אני אשמח לספונסר שיעזור לי להמשיך ולתת השראה בעולם".

 

"העולם ממש מסובך לשמאליים. עכשיו אני נוהג וכותב, זה כמו שכל שמאלי יתרגל ליד ימין. אם הייתי מאבד את יד שמאל זה היה יותר קל", מוסיף פתאל בצחוק, "דווקא על העבודה בתור רואה חשבון זה לא השפיע כי הרבה מהעבודה היא בראש". ספיר מסכם: "בכללי למדתי הכל מאפס כי אין מדריך למשתמש להתנהל בלי אצבעות. אני כותב בשמאל וגם משתמש במזלג ביד הזו, אבל אם אתאגרף זה יהיה בימין. אני לא חושב שהיה הבדל בשיקום ביני לבין ימני כי איבדתי את כל האצבעות, דווקא ברגליים אני ימני לגמרי".

 

 
"דווקא ברגליים אני ימני לגמרי". ספיר
 "דווקא ברגליים אני ימני לגמרי". ספיר    צילום: Sheila Farrell McCarron 
 

"בין שמאליים יש אחווה"

המיעוט הגדול הזה כולל 13%-10% מהאוכלוסייה, כשהגברים מהווים פי 1.5 ממספר השמאליים ביחס לנשים. נתונים אלו דומים בכל מדינה וחברה בעולם.


ריבלין אבניר סיפרה על הקשיים בהפקת הסרט: "עשיתי את הסרט בימי האינתיפאדה השנייה, קצת חשבתי שאולי אם השמאליים יתאחדו יצא מזה משהו טוב. קיבלתי תשובות שליליות מערוץ 8 וקרן הקולנוע בטענה שהוא מצחיק מדי, לא הבינו שגם מצחיק זה חשוב. מפיקים שרובם היו ימניים בכלל לא הבינו מה הסיפור והעניין".


אז מה באמת הסיפור והעניין?
"אצל האינדיאנים השמאן חייב להיות שמאלי, גם במזרח ובהודו שמאליים נחשבים בני אלים, אבל ברוב מוחלט של התרבויות השמאליים די מוקצים. השמאל זה חטא ופשע וצידו של השטן. נשים שמאליות בימי הביניים נחשדו כמכשפות. יש סיבה שבאנגלית Right זה ימין וצודק, ההיפך שלו זה לא Left, זה טועה. גם בעברית יש ביטויים כמו 'ידיים שמאליות' ו'קמתי על צד שמאל'. בקרב אלופי העולם בשחמט יש למשל יותר שמאליים מחלקם באוכלוסיה אך גם חלקם באשפוז הפסיכיאטרי גבוה יותר. אמנם יש יותר גברים שמאליים מנשים, אבל אם האמא שמאלית יש יותר סיכוי לצאצא שמאלי. בנוסף יש לגברים שמאליים עודף טסטוסטרון וגם אחוז גבוה יחסית של שמאליים הם הומוסקסואליים".


מה עוד מיוחד בשמאליים?
"בתאונות דרכים שמאליים ייפגעו יותר. באינסטינקט נהגים ימנים יטו את ההגה ימינה, לשוליים, הנהג השמאלי יטה שמאלה, לתאונה חזיתית עם הנהג ממול. תוחלת החיים של השמאליים נמוכה יותר. לא הצלחתי להוכיח את זה, אבל הם גם ייפצעו יותר. הם ייגשו לבורג הפוך - במקום לסגור הם ייפתחו. בתחילת השירות הצבאי הצדעתי בטעות ביד שמאל וקיבלתי 'שעות ביציאה'. כמה ימים לאחר מכן נתנו לנו נשק, שאלתי אם יש נשק לשמאליים ואמרו שלא, עניתי שאני לא חותמת על נשק אם קיבלתי עונש על זה שאני שמאלית. אני גם לא מחזיקה נשק בגלל זה. אני היחידה בתולדות הנח"ל שלא חתמה על נשק".


השמאליים אוהבים את הייחודיות הזו או שונאים אותה?
"99% מהשמאליים שדיברתי איתם אמרו שלא היו רוצים להיוולד ימניים. שמאליים לרוב הם אלה שיצעקו המלך ערום, גם שכולם רואים, הם אלה שיצעקו כי יש להם את החוצפה והשכל והטמטום", היא צוחקת ומזכירה שוב שגם היא כמובן שמאלית, "בין שמאליים יש אחווה, הם מגלגלים את הג'וינט הפוך".

 

 
"בין שמאליים יש אחווה". ריבלין אבניר
 "בין שמאליים יש אחווה". ריבלין אבניר   צילום: ללא קרדיט 
 

כנס השמאליים הראשון בישראל ייערך בתל אביב ביום ראשון 13.8.17, 18:00, מקווה ישראל 10.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by